جدیرترین اخبار :
  • دانشگاه مذاهب اسلامی نقش بسیار عظیمی درجریان تمدن ساز اسلام نوین ایفا خواهد کرد
  • معاون سازمان دیانت و رئیس شورای دینی ترکیه: وجود امثال دانشگاه مذاهب اسلامی در کشورهای اسلامی یک ضرورت است
  • مراسم روز پژوهش با رونمایی از 4 کتاب و اثر پژوهشی یکشنبه 26 آذر در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می شود
  • به میزبانی دانشگاه مذاهب اسلامی؛ ویژه برنامه "شبی با همرزمان شهدای مدافع حرم" برگزار شد
  • اولین جلسه شورای سیاست­گذاری مجلات و جلسه هیئت تحریریه مجلات "فقه مقارن" و "مطالعات تقریبی" روز دوشنبه 3 مهرماه برگزار گردید.

پایان‎نامه "روش شناسی نسایی در کتاب خصایص امیرالمؤمنین علیه السلام" 14 بهمن دفاع می‎شود/ چکیده

تاریخ اطلاعیه : 96/12/02 | تعداد بازدید :14

جلسه دفاعیه پایان نامه «آقای سجاد اقتداری» دانشجوی رشته علوم قرآن وحدیث در مورخه 14/11/96 از ساعت15 الی17 در سالن جلسات دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می گردد.


  اطلاعات دفاعیه و چکیده پایان نامه به شرح ذیل می باشد:

عنوان پایان نامه:

روش شناسی نسایی در کتاب خصایص امیرالمؤمنین علیه السلام

استاد راهنما: جناب آقای دکترفقهی زاده

استاد مشاور:جناب آقای دکتر اسودی

استاد داور: سرکار خانم دکتر زرسازان

چکیده:

نسائی از بزرگان محدثین اهل سنت مولف کتاب خصائص امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) می باشد که هدف و انگیزه اصلی خودش را از تالیف آن رد و انکار برخی از اهالی دمشق نسبت به امام علی(ع) بیان     می کند. این کتاب در واقع احادیث منتخب از کتاب مشهور سنن نسائی که در مورد فضائل امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س)، حسنین(ع) است که درآن به برخی از حوادث دوران زندگی ایشان از جمله پیکارهای ایشان در کنار پیامبر(ص) و حوادث مربوط به زمان خلافت پرداخته است. نسائی در تدوین و انتخاب احادیث این کتاب تمام سعی و تلاش خویش  بر آن بوده است که احادیثی را انتخاب کند که از نظر سندی مورد اعتماد و وثوق قرار گرفته باشند، او برای رسیدن به این مقصود دو کتاب در زمینه ی جرح( الضعفاء و المتروکون) و تعدیل( مشیخه النسائی) به نگارش درآورده است. نسائی در تدوین خصائص از منابع مکتوب از جمله، سنن ابی داود و نیز صحیح بخاری،آثار ابی زرعه و آثار عمروبن علی استفاده کرده است. او همچنین از منابع شفاهی با واسطه و بدون واسطه روایات فراوانی نقل کرده است که از مهم ترین این اشخاص می توان از قتیبه بن سعید بغلانی، محمد بن المثنی، محمد بن بشار، نصر بن علی و... نام برد، این راویان از معتبرترین راویان اهل سنت به شمار می روند که صحاح سته از آنها روایت کرده اند، بسیاری از احادیث ذکر شده در کتاب خصائص مشترک بین اهل سنت و شیعه هستند از جمله روایات مشهور« من کنت مولاه فهذا علی مولاه» و « انت بمنزله هارون من موسی»  و « فاطمه بضعه منی» که در مهم ترین منابع روایی فریقین ذکر شده اند.

واژگان کلیدی: روش شناسی، نسائی، خصائص علی، جرح و تعدیل

 

 

آرشیو اخبار
سامانه پیامکی و ایمیل

بازگشت به ابتدا